Στέφανος Τσιτσιπάς: Κοίταξε στα μάτια τον Τζόκοβιτς, αλλά δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε

Επιστρέφει με ψηλά το κεφάλι

Γιώργος Κακογιάννης
Youweekly Editor
Φωτογραφία: Αντώνης Νικολόπουλος/Eurokinissi

Παρά το εκπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να περάσει από το εμπόδιο του Νόβακ Τζόκοβιτς, σε ένα ματς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και τελικός. Ο «Νόλε», που βρίσκεται στο νο2 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 7-6) και προχωράει στους 4, με τον Έλληνα τενίστα να αποχωρεί με ψηλά το κεφάλι.

Ο προημιτελικός ξεκίνησε δύσκολα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον Σέρβο αντίπαλό του, και να χάνει το πρώτο σετ. Οι ελπίδες του αναπτερώθηκαν, όταν ο «Νόλε» έδειχνε να αντιμετωπίζει ενοχλήσεις στο εγχειρισμένο γόνατό του, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μέσα από τα χέρια του το δεύτερο σετ

Κάπως έτσι ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε να προηγείται με 4-0 και με 5-2 ενάντια στον λαβωμένο Τζόκοβιτς, αλλά παρά τις (πολλές) ευκαιρίες που του δόθηκαν να τελειώσει το δεύτερο σετ, ο αντίπαλός του έδειξε χαρακτηριστική ψυχραιμία και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, παίρνοντας την πρόκριση στο tie break.